anulare

Îngrijirea tenului în sezonul rece

Community Manager

Îngrijirea tenului în sezonul rece

Temperaturile scăzute, vântul şi încălzirea excesivă a locuinţelor deshidratează, sensibilizează  şi uneori chiar descuamează tenul, iar din acest motiv trebuie să acordăm o atenţie sporită îngrijirii tenului în sezonul rece.

Social_Toolbox_2016_September_Post #33_Skin Days.jpg

Am adunat câteva sfaturi:

1. Aplicaţi măşti hidratante, adecvate tipului vostru de ten cel puţin o dată pe săptămână şi nu uitaţi de exfolierea tenului (alegeţi produse care să nu agreseze tenul).
  2. Consumaţi multe lichide, acestea fiind esenţiale pentru hidratarea pielii.
  3. Nu folosiţi produse pe bază de alcool deoarece acestea distrug bariera naturală a pielii.
  4. Atunci când crema de faţă nu mai oferă aceleaşi rezultate, puteţi să aplicaţi înainte un ser pe care să-l masaţi până la absorbirea sa completă în piele, sau chiar să o înlocuiţi cu o cremă mai hidratantă.
  5. Nu uitaţi că zona ochilor se deshidratează foarte usor şi are nevoie de o îngrijire mai atentă. Este recomandată utilizarea unei creme vitaminizante, nutritive.
  6. Crema cu factor de protecţie este esenţială atunci când mergeţi la ski sau atunci când petreceţi mult timp afară şi este zăpadă.
  7. Dacă aveţi tenul sensibil, trebuie să folosiţi obligatoriu produse adecvate pentru că temperatura scăzută îl va sensibiliza şi mai tare.
  8. Evitaţi fularele din materiale care zgârie tenul.
  9. Folosiţi apă caldă şi nu fierbinte, deoarece apa fierbinte afectează stratul protector al pielii.

Tu cum îţi îngrijeşti tenul în sezonul rece? 

Cu drag,

Anca

[Indiciu: “Cosmétique Végétale®“]

• crema hidratanta
  • hidratare
  • ingrijire ten
  • sezon rece
  • sfaturi de ingrijire
  • temperaturi scazute
10 RĂSPUNSURI
Area Manager

Re: Îngrijirea tenului în sezonul rece

Buna Anca! Emoticon fericit

Iarna tenul meu este foarte uscat si deshidratat. Eu mi-am pregatit deja " stocul de produse". Folosesc gama HYDRA VEGETAL, e exact ce imi trebuie! Mască pentru hidratare intensă HYDRA VÉGÉTALGel de curățare pentru prospețime HYDRA VÉGÉTALCremă Hidratare Intensă 24 de ore. Imi hidrateaza tenul si ma ajuta sa ma machiez. Dupa aplicarea cremei folosesc linistita fondul de ten, nu imi mai fac griji ca vor ramane urme! Test it, love it! <3

Cu drag, 

Manuela C Femeie fericită

Etichete (2)
Highlighted
Community Manager

Bună, @ManuelaC!

Mulţumesc pentru sfat!

Eu am tenul gras, dar acum folosesc Gel Cremă Hidratare Intensă 24 de ore întrucât îmi simt pielea mai deshidratată decât de obicei.

Sunt curioasă celelalte membre ale comunităţii ce produse folosesc în zilele extrem de geroase ca acestea.

Astept şi secretele voastre legate de îngrijirea tenului în sezonul rece!

Cu drag,

Anca

Membru ☆☆

Si eu am tenul gras,asadar pe langa gama mea de suflet Sebo Vegetal (absolut toate produsele din gama), pe timpul iernii folosesc fara dar si poate si gama Hydra Vegetal, dar doar seara, oferind pielii pe timpul noptii hidratarea de care are nevoie Emoticon fericit Seara de seara imi curat fata cu apa micelara hidratanta apoi aplic crema hidratare intensa 24de ore si in asa fel a doua zi am pielea pregatita pentru rutina zilnica intitulata Sebo Vegetal Emoticon fericit) O data pe saptamana mai aplic si masca pentru hidratare intensa pe care o ador! 

Membru ☆☆☆

În sezonul rece, îngrijirea tenului trebuie sporită deoarece pielea devine mai uscată iar acest lucru se va vedea şi în machiaj. Pentru ca aspectul tenului să fie impecabil, folosiţi măşti hidratante, serumuri de faţă şi ochi şi nu omiteţi demachierea, tonifierea şi hidratarea tenului în fiecare seară,cand trebuie sa va rezervati 5 minute numai pentru dumneavoastra.

Etichete (1)
Membru ☆☆

Eu am tenul uscat si imi da batai de cap foarte mari pe timpul ierni asa ca prefer ca de fiecare data cand ies din casa pentru o perioada mai lunga de timp sa ma spal pe fata urmand sa imi dai cu o crema hidratanta sau sa folosesc un fond de ten pentru tenul uscat,pe perioada iernii hidratarea fetei si a corpului este cel mai important lucru si trebuie facuta cu multa atentie si grija.

Etichete (3)
Membru ☆☆

Hei!Ai putea sa imi spui daca aceasta gama este si pentru varsta de 18 ani sau pentru doamnele cu o varsta mult mai mare decat a mea.
Iti multumesc.

Membru ☆☆

Buna, Catalina!

Poti folosi linistita gama Hydra, Sebo, Sensitive, Pure System sau Pure Calmille chiar daca ai 18 ani.

Insa peste varsta de 30 de ani este recomandat sa se foloseasca gamele anti-imbatranire, alese in functie de tipul de piele si de varsta.Emoticon fericit

Membru ☆☆

Sunt sigura ca pielea ta se va simti intens hidratata daca ii vei oferi produsele din gama Hydra Vegetal. Iar in ceea ce priveste fondul te ten, ti-as recomanda sa folosesti Fond de ten in crema Zero Defecte care este perfect pentru pielea uscata, mai ales pe timpul ierniiEmoticon fericit

Employee

Salut,

Într-adevăr, gama Hydra Végétal este ideală pentru îngrijirea tenului în timpul sezonului rece.

Datorită unei asocieri inedite de ingrediente vegetale, Cremă Hidratare Intensă 24 de ore oferă o hidratare de lungă durată. Cu o textură bogată ce este ușor absorbită, această cremă redă luminozitatea tenului, catifelarea și senzația de confort ale acestuia.

Cu drag,

Cosmina